Kolekcja

Digitalizacja i udostępnienie XV-wiecznych Biblii ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL

Pismo Święte jest najważniejszą księgą dla całego świata chrześcijańskiego. Biblia to również jeden z najważniejszych tekstów kultury europejskiej. Przepisywana a później drukowana, ozdabiana iluminacjami i drzeworytami, stała się podstawą tożsamości europejskiej. Była pierwszym tekstem, na którym uczono się czytać, jej tłumaczenia wpływały na rozwój i kształtowanie się norm języków wernakularnych. Ten właśnie tekst Johann Gutenberg wybrał do wydrukowania pierwszej książki. W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL znajduje się dziesięć egzemplarzy Pisma Świętego, powstałych w XV wieku. Jeden rękopis i 9 edycji inkunabułowych. Pochodzą one z wszystkich znaczących oficyn wydawniczych XV wieku: Wenecji, Sztrasburga, Norymbergii i innych. Celem projektu jest:
  • Opracowanie w systemie biblioteczno-informacyjnym Alma i dLibra (Biblioteka Cyfrowa) rękopisu i inkunabułowych wydań Pisma Świętego ze Zbiorów BU KUL.
  • Przebadanie pod kątem naukowym i opracowanie wyników badań w formie artykułu naukowego.
  • Poddanie ich oczyszczeniu i niezbędnym zabiegom konserwatorskim.
  • Poddanie procesowi digitalizacji i udostępnienie online w otwartym dostępnie w Bibliotece cyfrowej KUL dla wszystkich użytkowników.

Szczegóły na stronie Biblioteki

Kolekcje

podrzędne

Kolekcji (0)

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji